Poniżej analiza globalnej reorientacji w dziedzinie energetyki i prognoza jej efektów na gospodarkę rosyjską.

Autor: Maksim Awerbuch – dyrektor Instytutu Prognozowania Koniunktury Rynku Surowcowego

 

2 tryliony dolarów inwestycji w zieloną gospodarkę i porzucenie benzyny: jak Plan Bidena uderzy w rosyjską gospodarkę

Joe Biden wygrał głosowanie i jest bardzo prawdopodobne, że zostanie następnym prezydentem USA. Pomijając zawiłości amerykańskiej polityki wewnętrznej, odpowiemy na pytanie: jak na Rosji odbije się prezydentura Bidena?

Po pierwsze, Biden jest o wiele ostrzej nastrojony w stosunku do Rosji niż Trump. Co gorsza, niedawny projekt ustawy o sankcjach dla wykonawców budowy North Stream 2 pokazał, że podobnie jest z republikańskim establishmentem. Biden konsekwentnie twierdzi, że jest prezydentem wszystkich Amerykanów, a postawa antyrosyjska jest najłatwiejszym punktem kontaktu obu partii.


W Polityce zagrożenie często przynosi znacznie więcej szkody niż realne działanie. Ale żeby zagrożenie wyglądało realnie, trzeba jeszcze coś zrobić. Może to przełożyć się na wykorzystanie tych "uśpionych" mechanizmów sankcji, które są określone w ustawach już zatwierdzonych przez Kongres USA, ale sabotowanych przez Trumpa. I w szeregu nowych sankcji-ale w rozsądnych granicach.

Główny cios zostanie zadany na rynku ropy poprzez zniesienie nałożonego przez Trumpa embarga z Iranu i szybki powrót na rynek 2,2 mln baryłek dziennie (b/d) jego eksportu.

To prawda, że z czasem objętość ta może zostać zrównoważona przez obiecany przez Bidena zakaz stosowania technologii szczelinowania hydraulicznego (główna technologia w wydobyciu ropy i gazu łupkowego) na ziemiach federalnych, gdzie obecnie wydobywa się 2,67 mln b/d ropy naftowej (z czego 1,91 mln B/D to ropa łupkowa). Ale tutaj chodzi tylko o nowe projekty, obecnie działające sfinalizują swoje.


Biden obiecuje również 2 tryliony dolarów inwestycji w nową "zieloną" gospodarkę, co będzie już strategicznym ciosem dla rosyjskiej gospodarki surowcowej. Plan Bidena przewiduje:

• 500 tysięcy wybudowanych na rachunek państwa stacji zasilań dla pojazdów elektrycznych;

* USA powinny stać się światowym liderem w produkcji samochodów elektrycznych;

* w celu zapewnienia energii elektrycznej w rzultacie rezygnacji z silników spalinowych zostaną dokonane gigantyczne inwestycje w środki energii odnawialnej i budowę nowych elektrowni jądrowych;

* zamówienia publiczne dla producentów samochodowych na przebudowę produkcji i przejście z silnika spalinowego na silnik elektryczny;

* dotacje państwowe dla nabywców, którzy zrezygnują z samochodu z silnikiem spalinowym i na rzecz samochódu elektrycznego;

* nowe surowe standardy zużycia tradycyjnego paliwa ;

• do 2035 r. "zero emisji" w elektroenergetyce zużywającej obecnie około 130 mld metrów sześciennych gazu.

 

Kwestia stanowiska Senatu, które w przypadku utrzymania większości republikańskiej (układ wyjaśni się w styczniu 2021 r.po wyborach senatorów z Georgii) prawdopodobnie powróci do zwykłych republikańskich "dotrumpowych" pozycji w walce z rozdętym deficytem budżetowym USA.

Przy tym należy pamiętać, że niedawno gubernator Kalifornii ogłosił, że od 2035 r. w 40-milionowym Stanie będzie wprowadzony zakaza sprzedaży nowych samochodów z silnikiem spalinowym. Dla zrozumienia, Kalifornia liczy 12% populacji USA.

Problem również w tym, że, Kalifornia jest liderem sojuszu 22 stanów i Dystryktu Kolumbii, który nalega na wprowadzenie surowych wymogów ekologicznych i ekonomii silników, nałożonych przez Obamę. Łącznie w tych stanach żyje 40% populacji USA. I jasne jest, że w ślad Kalifornii pójdą inne stany Sojuszu. W Stanie Nowy Jork podobny projekt ustawy został już wprowadzony do Senatu. A demokratyczny prezydent tylko przyspieszy ten proces.


Takie są plany w USA. Tymczasem w Europie pod koniec lata rozpoczęła się elektomobilna rewolucja . Udział pojazdów elektrycznych i hybryd w ogólnej sprzedaży samochodów skoczył w ciągu roku prawie 3 razy, osiągając ponad 11% - i to pomimo faktu, że jesienią europejski rynek samochodowy powrócił do" pre-covidowego " poziomu sprzedaży. W październiku udział pojazdów elektrycznych w ogólnej sprzedaży samochodów wyniósł:

— w Wielkiej Brytanii-12,1%;

- we Francji-11,8%;

- w Niemczech-17,5%;

- w Holandii-28,6%;

- w Szwecji-36%;

- w Norwegii-79%.

Proszę zwróić uwagę na Niemcy z ich 17,5% - to największy rynek samochodowy na kontynencie. Tam 42% całej energii elektrycznej w 2020 r. zostanie wyprodukowane z energii słonecznej i wiatrowej. Oznacza to, że lider Unii Europejskiej, największy pod względem liczby ludności kraj, największa gospodarka i przemysł kontynentu szybko, na naszych oczach odchodzi od stosowania węglowodorów.


Chiny nie pozostają w tyle w jako dostarczyciel złych wiadomości: pod koniec października opublikowano tam sporządzony pod kierownictwem Ministerstwa Przemysłu i Technologii Informacyjnych, raport organizacji ekspertów motoryzacyjnych. Jest to "mapa drogowa" stopniowego wyrzekania się Chin od silników spalinowych.

Zakłada się, że

w 2025 r. jedną piątą wszystkich sprzedaży samochodów powinny staanowić samochody elektryczne i hybrydy, w 2035 r. już 50% wszystkich sprzedawanych samochodów powinno być samochodami elektrycznymi lub pojazdami napędzanymi ogniwami paliwowymi (wodorowymi) i hybrydami o dużym przebiegu z silnikiem elektrycznym.

 

Sumując: w Europie porzucenie silnika spalinowego już się rozpoczęło, w Chinach rozważa się jego energiczną realizację, USA oficjalnie wyznaczyły cel, aby stać się światowym liderem w reorientacji na silniki elektryczne. Wszystko to jest bardzo złą wiadomością dla rosyjskiej gospodarki, opartej na eksporcie ropy, produktów naftowych i gazu.

Staje się jasne, dlaczego w dekrecie o celach strategicznych do 2030 r. prezydent Putin postawił jako główny cel - utrzymania rzeczywistych wynagrodzeń i emerytur na poziomie katastrofalnego 2020 r. — roku pandemii, głębokiego spadku wartości ropy naftowej i siódmego z kolei roku spadku dochodów ludności. Biorąc pod uwagę powyższe czynniki, jest to w rzeczywistości bardzo trudne zadanie, z wysokim prawdopodobieństwem fiaska realizacji - dlatego w rzeczywistości, jest to program -maksimum dla obecnych władz.

 

Źródło:

https://novayagazeta.ru/articles/2020/11/09/87888-huzhe-chem-sanktsii

Tytuł: Хуже, чем санкции

Autor: Максим Авербух -

Директор Института прогнозирования конъюнктуры сырьевого рынка

11 ноября 2020

wybór, tłumaczenie i opracowanie:bezmetki
Rozpowszechnianie zawartości przetłumaczonych
materiałów: zezwalam wyłącznie na darmowych

platformach elektronicznych, ze wskazaniem adresu

tekstu  źródłowego  i  pseudonimu   autora   tłumaczenia.