BezTabu - co piszą "inni" ; dzisiaj, powszechnie znany w Rosji, poza mediami kremlowskimi, - Эль Мюрид (El Miurid): "Prawie 40% Rosjan ma trudności z zakupem żywności i odzieży"...

...Jedna czwarta ludności kraju, nie jest w stanie pokryć kosztów opłat komunalnych, 17% — nie stać na wykup leków przepisanych przez lekarza.

W dyspozycji Rosbalt'a("Росбалта")*1. znlazły się wyniki listopadowego monitoringu Instytutu Polityki Społecznej ВШЭ*2. "Ludność Rosji w 2017 r.: dochody, wydatki i nastroje społeczne". W oparciu o badania — dane Росстата*3., publiczne dane  ВЦИОМ*4., o społecznych nastrojach, a także dane specjalnego badania ludności, w zakresie społecznego samopoczucia i ubóstwa, organizowanego przez ВЦИОМ  na zamówienie  ВШЭ . Badanie przeprowadzono na reprezentatywnej w skali kraju selekcji: 1600 respondentów, w 46 regionach kraju, w 130 miejscowościach.

Jest to dotychczasowy rezultat rządów Putina i jego oligokracji. Dlaczego dotychczasowy? Bo te rządy trwają, a do jakiego stopnia wynędznienia dojdzie naród, gdy one nieuchronnie się skończą (w jakiej formie - to osobna kwestia), dziś trudno powiedzieć.

Cyfry katastrofalne. (...) Nędzarz różni się od biednego tym, że biedny człowiek jeszcze jest w stanie opłacić minimalną dla życia listę swoich potrzeb. To rozchody wydatków komunalnych ,na biologiczne minimum pożywienia (czyli wymaganej ilości białek, węglowodanów, cukrów i błonnika), zakupy  odzieży i obuwia. Nędzarz ma mniejszy dochód, i dlatego zmuszony jest zmienić strategię konsumpcji.

Nędzarz jest zmuszony kupować mniejszą liczbę produktów, co odbija się na jego zdrowiu, którego potrzeb też nie jest w stanie opłacić. Jest on zmuszony do nie respektowania płatności  komunalnych i popada w rosnące długi, przestaje na czas odnawiać swoją garderobę i tak dalej. Badania mówią wprost, że 40% ludności kraju jest już poza granicą ubóstwa, 25% populacji znalazło się w kabalnej zależności od zadłużeń, takich, jak długi komunalne, praktycznie niemożliwe do spłacenia przy takiej strategii przetrwania.

Powtarzam - tu nie chodzi o biednych, tumowa o nędzarzach, w stanie chronicznym. Jeśli do nich dodać jeszcze i biedną ludność, to znaczy, żyjących na poziomie minimum  i nieco wyższym (stanowiących około 50-70%), to - w sumie - do kategorii nędzarzy i ubogich trafia ponad 80% wszystkich obywateli Rosji.

Absolutnie żadne zaskoczenie. Opublikowane nie tak dawno cyfry (mówiono o nich w Dumie, więc ich tak po prostu nie zignorować): dochody jedynie 200 osób w kraju - równają się sumie dochodów pozostałych stu czterdziestu - z czymś  tam- milionów mieszkańców Rosji.To jest odpowiedź, dlaczego trzy czwarte kraju popadło w ubóstwo i nędzę. Ich po prostu okradziono i obrabowano.Złodzieje i bandyci, a po interesach przyjaciele naszego prezydenta. I o to chodziło, począwszy od 92 roku, aby nas obrabować a ich  wzbogacić . Cała reszta to bzdury.

 Эль Мюрид
(El Miurid)

-----------------------------
Przypisy:

*1.Росбалт:rosbalt.ru «Росбалт» - Rosyjska Federalna Agencja Informacyjno-Analityczna
    — российское федеральное информационно-аналитическое агентство с главными     
    офисами в Москве и Санкт-Петербурге, представительствами в городах России и странах ближнего     зарубежья. Основано в  2001 году. Директор — Наталия Черкесова, супруга Виктора Черкесова.
    https://duckduckgo.com/i/8a769ca9.gif

*2. ВШЭ:Высшая школа экономики - Национальный исследовательский университет
    Wyższa Szkoła Gospodarki - Narodowy Uniwersytet Badawczy
    https://www.hse.ru/

*3Росстат:Федеральная служба го­су­дарст­вен­ной статистики
   Federalna Służba Statystyki Państwa
   https://yandex.ru/search/?text=%D0%A0%D0%BE%D1%81%D1%81%D1%82%D0%B0%D1%82&lr=21210

*4ВЦИОМ:Всероссийский центр изучения общественного мнения
   Ogólnorosyjskie centrum badania opinii społecznej

----------------------------------

źródło:

http://narzur.ru/article/25279
Autor:Эль Мюрид
26.11.2017
Трудности с покупкой


----------------------------

Tłumaczenie i opracowanie: (1a)bezmetki
Rozpowszechnianie zawartości przetłumaczonych artykułów:dozwala się wyłącznie na darmowych platformach elektronicznych (ze wskazaniem adresu tekstu źródłowego i nick’a autora tłumaczenia).